• 77°

Nancy Young: May 15, 2015

Volunteers needed at Schley County Courthouse

The night that the Schley County Board of Commissioners held its meeting on the renovation of the courthouse, Commissioner Douglas Jamieson explained all the work that going on and showed slides. He asked for volunteers to help with the renovation and gave the example of scraping paint off prior to repainting.

If anyone is interested in volunteering their time call Jamieson at 942-9988.

Schley County FFA goes to State

On March 23-25, the Schley County Future Farmers of America students attended the Georgia FFA State Convention in Macon.

The FFA Chapter received an award for 100 percent membership. Those that attended were Marilyn Gutierrez, Shelbi Gladden, Jacob Brunson, Courtney Nutt, Courtney Bryan, Caitlyn Strickland, Alexis Flynt, Brandilyn Cromer, Michael Johnson, Michael Wise, Malik Edwards, Andy Harbuck, Chris Cox, Brandon Keefer and Edger Devane.

Congratulations to the FFA students.

Schley County High holds Awards/ Honors Night

On May 7, Schley County High School held Awards and Honors Night for students in grades nine-12. Everyone was welcomed by Tee Reddish and Braxton Crews opened with prayer. Patti Wurtz was mistress of ceremonies.

Those recognized include the following.

Ninth Grade: Christian Arnett, Bronze Honor Roll; Marilizabeth Arthur, Georgia 4-H Senior Project winning third place and Silver Honor Roll; Mackenzie Baggett, One-Act Play, Bronze Honor Roll, Most Outstanding Student in Band; Alexis Bailey, Bronze Honor Roll; Timothy Bryan, Bronze Honor Roll; Ginny Calhoun, highest average in health, literature/composition, Spanish I, physical science, world history and coordinate algebra, Gold Honor Roll, Academic Excellence, Good Citizenship, Appropriate Behavior and good attendance, Principal’s Award for the 9th Grade; Kelsi Cannon, Bronze Honor Roll; Will Cobb, Bronze Honor Roll; Annie Cowan, One-Act Play and is Bronze Honor Roll; Joseph Crumbley, One-Act Play and Bronze Honor Roll; Hannah Elmore, highest average in world geography, Gold Honor Roll; Laine Frazier, Bronze Honor Roll; Bethany Hall, Bronze Honor Roll; Jordan Hall, highest average in Spanish I and biology, Silver Honor Roll; Chance Holloman, Silver Honor Roll; Emma Hardin, Silver Honor Roll; Megan Jaskulski, Most Outstanding Female Student in Physical Education, Bronze Honor Roll; Saylor Johnson One-Act Play; Wade Law, Bronze Honor Roll; Alyssa Leeder, Silver Honor Roll; Ashley Moore, Bronze Honor Roll; Kayla Nixon, managed the sound system for the One-Act Play, Bronze Honor Roll; Haley Nutt, Bronze Honor Roll, Best Effort award in Ninth Grade for hard work in achieving above and beyond the daily expectations; Haley Plunkett, Bronze Honor Roll; Ashton Satterfield, Outstanding Student in Introduction to Business and Technology; Ally Sawyer, Bronze Honor Roll; Emmanuel Sierra, Bronze Honor Roll; Brook Waters, One-Act Play; Kelsey Womack, Bronze Honor Roll; Logan Wooldridge, Bronze Honor Roll; Jacqueline Yanez-Rueda, Silver Honor Roll, Good Citizenship Award in Ninth Grade, consistently demonstrates honesty, responsibility, dependability, respect and consideration of others.

Students honored in 19th Grade:

Brandon Allison, Bronze Honor Roll, Best Effort in the 10th Grade; Jaycob Averett, Bronze Honor Roll; Jonathan Battle, Bronze Honor Roll; Kristanna Carnes, highest average in Spanish II, Bronze honor Roll; Madison Cheek, highest average in 10th Grade in literature/composition, AP U.S. history and analytic geometry, Gold Honor Roll, Principal’s Award for 10th Grade; Katelyn Corbett, Bronze Honor Roll; Levi Cowan, Most Outstanding Technical Assistant; Korben Ethridge, participated in the Jimmy Carter National Historic Site Academic Bowl, Silver Honor Roll; Doug Goodin, highest average in drama and French II, participated in the Jimmy Carter Academic Bowl, Most Outstanding Student in business and technology, Silver Honor Roll, One-Act Play, Region Best Supporting Actor, Literary Team, Extemporaneous Speaking and placed fourth in dramatic presentation; Tyler Grantham, Bronze Honor Roll; Belle Greene, Bronze Honor Roll; Nathan Jackson, One-Act Play; Shawn Kitchens, Bronze Honor Roll; Raylee Lamb, highest average in AP U.S. history, Silver Honor Roll; Ashley Larson, Bronze Honor Roll; Jarod Mc Allister, Bronze Honor Roll; Reid Ragsdale, Bronze Honor Roll; Clint Sellars, Bronze Honor Roll; Truxton Sprott, Most Outstanding Student in food, nutrition and wellness, participated in the Jimmy Carter Academic Bowl, Bronze Honor Roll; Caitlin Strickland, One-Act Play; Chamia Thomas, Bronze Honor Roll; Camryn Thompson, highest average in world geography, Most Outstanding Student in contemporary issues in education, Silver Honor Roll; Megan Van Horn, highest average in analytic geometry, Silver Honor Roll; Demi Wainwright, highest average in French I and Silver Honor Roll; Jarod Wall, Bronze Honor Roll; Thomas Williams, Bronze Honor Roll; Michael Wise, Most Outstanding in food for life, Bronze Honor Roll, participated in Jimmy Carter NHS Academic Bowl, Good Citizenship for 10th Grade.

11th Grade honorees:

Jon Arthur, participated in the Jimmy Carter NHS Academic Bowl, Bronze Honor Roll; Alex Bailey, member of the 1,700 Club (students that score at least 1,700 on the SAT, Scholastic Aptitude Test; Destiny Baker, One-Act Play as a “Prompter,” Bronze Honor Roll; Kadie Barnes, lighting for the One-Act Play, Bronze Honor Roll; Kariss Campbell, highest average in American literature/composition, Spanish II, U.S. history, advanced  algebra/trigonometry and advanced accounting; Megan Cosby, Bronze Honor Roll; Leigh Crumbley, highest average in French II, One-Act Play, Literary Team won first place in Region for essay and third place in State for essay, Girls Trio, Silver Honor Roll, Good Citizenship Award for 11th Grade; Jordan English, Bronze Honor Roll; Elizabeth Guerrero, highest average in SAT prep math, Bronze Honor Roll; Meyesha Harper, Bronze Honor Roll; Madison Hood, Bronze Honor Roll; Blake Howell, Bronze Honor Roll; Michael Leeder, highest average in AP government and advanced  algebra/trigonometry, 1,700 Club, participated in the Jimmy Carter NHS Academic Bowl, Silver Honor Roll, Principal’s Award in 11th Grade; Bailey McLain, Bronze Honor Roll; Carley McLain, highest average in government, Bronze Honor Roll; Natalie Minor, Bronze Honor Roll, Best Effort in 11th Grade; Taylor Norris, Bronze Honor Roll; Courtney Nutt, Most Outstanding Student in food ; Bethany Phillips, Bronze Honor Roll; Jessica Reese, Literary Team, Girls Trio, second place in Region; Haley Sellars, highest average in chemistry and advanced algebra/trigonometry, Bronze Honor Roll; Peyton Stanfield, Bronze Honor Roll; Klarence Stewart, Bronze Honor Roll; Mackenzie Tobin, 1,700 Club; Rose Vo, Bronze Honor Roll, 4-H Senior Project Achievement Award, third place International Project; Victoria Wainwright, highest average in AP language/composition, physical science, 1,700 Club, Silver Honor Roll; Laken Waters, One-Act Play, Region Best; Karen Weathersby, 1,700 Club, Silver Honor Roll; Haley Welch, Silver Honor Roll, first place in 4-H Senior Project, Achievement Award in housing, equipment, design project, will go to State Honors at State Congress in July; Whitney Welch, Silver Honor Roll, fourth place 4-H Senior Project Achievement Award in human development; Madison Wiggins, Bronze Honor Roll, Academic Mastery in French; Jesse Wilson, Bronze Honor Roll.

Those recognized in 12th Grade:

To be a honor graduate students must have at least a 90 GPA for their four years in high school. As the seniors entered the gym, Judy McClellon played the piano as they took their seats.

Laurin Albritton, Silver Honor Roll, honor graduate; Will Albritton, Silver Honor Roll; Gemise Alridge, Bronze Honor Roll and honor graduate; Agyalea Armond, Bronze Honor Roll; Dallas Arnold, Bronze Honor Roll; Kayla Averett, Bronze Honor Roll; Sobia Bhatti, Literary Team first place for extemporaneous speaking and dramatic presentation, third place in State in extemporaneous speaking, One-Act Play, Region All Star Cast, highest average in AP literature/composition, Spanish III and AP calculus, participated in Jimmy Carter NHS Academic Bowl, Gold Honor Roll, honor graduate, valedictorian. STARS Student, senior with highest SAT score, 1,700 Club; Megan Bivins, Silver Honor Roll and honor graduate; Madison Bivins, Bronze Honor Roll and honor graduate; Jordan Booker, highest average in French III and environmental science, Academic Mastery in French, Silver Honor Roll and honor graduate; Samantha Bowden, Academic Mastery in French; Keeley Bruer, Girls State, Silver Honor Roll, honor graduate; Courtney Bryce, Bronze Honor Roll; Trinity Coleman, Most Outstanding Female Student in weight training, Bronze Honor Roll and honor graduate; Haley Collins, Bronze Honor Roll, honor graduate; Gawyn Crawford, Boys State, Bronze Honor Roll, honor graduate; Braxton Crews, Boys State and Jimmy Carter NHS Academic Bowl, highest average in economics, 1,700 Club, Silver Honor Roll and honor graduate ; Chandlier Demi, Silver Honor Roll; Jacob Dillard, Boys State, highest average in AP calculus, Bronze Honor Roll and honor graduate; Marilyn Gutierrez-Gonzalez, Most Outstanding Student in agriculture; Megan Hall, Academic Mastery in Spanish, Silver Honor Roll and honor graduate; Maya Harper, Bronze Honor Roll and honor graduate; Asher Hawkins, highest average in pre- calculus, Bronze Honor Roll and honor graduate; Mallory Hernandez, Girls State, Academic Mastery in Spanish, Most Outst nding Student in year book/visual arts, Bronze Honor Roll and a honor graduate; Rockell Hicks, Literary Team, Girls Trio; Tamia Hollis, Bronze Honor Roll and honor graduate; Ashton Howell, Silver Honor Roll and honor graduate; Brandon Keefer, Bronze Honor Roll, Academic Mastery in Spanish and honor graduate; Sydney Kiff, Bronze Honor Roll; Morgan Kirby, Bronze Honor Roll, Academic Mastery in Spanish and honor graduate; Katelyn Law, Most Outstanding student in year book/visual arts along with Mallory Hernendez, Academic Mastery in Spanish, Silver Honor roll and honor graduate; Clint Long, One-Act Play; Tyler Lynn, Most Outstanding Male Student in weight training; Jacob McLemore, Bronze Honor Roll; Malorey Mygrant, Bronze Honor Roll, Academic Mastery in Spanish, Most Outstanding Student in visual arts and honor graduate ; Erin Parker, Silver Honor Roll and honor graduate; Logan Pilcher, Silver Honor Roll and honor graduate, Ellaville-Schley County Chamber of Commerce Award for his leadership, enthusiasm, attendance, dependability, respectfulness and social abilities; Morgan Pittman, Bronze Honor Roll; Sheremee Rogers, Bronze Honor Roll, Academic Mastery in Spanish, honor graduate, Best Effort Award in 12th Grade; Ne’Kievious Sims, Literary Team, fourth place in Boys Solo; Maggie Streetman, One-Act Play; Robin Stukes, Bronze Honor Roll; Dustin Sullivan, Silver Honor Roll and honor graduate; Knox Theus, highest average in economics and government, Boys State, Gold Honor Roll, honor graduate, Good Citizenship Award in 12th Grade, Georgia High School Association “The Vincent L. Dooley Award” and is the only senior on the baseball team and is captain; Tyshaun Thomas, Bronze Honor Roll; Noah VanZant, Silver Honor Roll and honor graduate; Rodney Vo, Bronze Honor Roll and honor graduate; Graison Wall Bronze Honor Roll, Academic Mastery in Spanish and honor graduate; Billy Weld, recipient of Senior Project Billy Built and worked on incubator caring for eggs until they hatched; Rachel Wertman, Bronze Honor Roll, One-Act Play and a honor graduate; Brianna West, Bronze Honor Roll; Mathew Williams, Most Outstanding Male student in physical education; Whitney Worth, highest average in British literature/composition and physics, Gold Honor Roll, honor graduate, salutatorian, Principal’s Award in he 12th Grade, Georgia High School Association “The Vincent J. Dooley Award.”